Z Teplárny Přerov jsme vytvořili moderní zdroj tepla a elektřiny, který umí kombinovat 4 různá alternativní paliva. A velká část z nich pochází z místních zdrojů:
Multipalivový kotel využívá zpracovaný nerecyklovatelný komunální odpad, a představuje špičku současného evropského teplárenství.
Nová technologie ukončila dlouholeté spalování uhlí a výrazně snížila celkové emise.
Ukončí neefektivní ukládání komunálního odpadu na skládkách a smysluplně ho využije na principech cirkulární ekonomiky.
Tuhá alternativní paliva (TAP) se vyrábí z vytříděných nerecyklovatelných odpadů. Energetické využití tuhého alternativního paliva pomáhá městům a obcím vyřešit povinnost co nejvíce smysluplně využívat komunální odpady. V tomto směru patří Veolia mezi průkopníky energetického využití komunálních odpadů u nás. Tuto technologii plánujeme kromě přerovské tepárny instalovat také v našich provozech v Karviné, Olomouci a Ostravě.
Tuhá alternativní paliva mají podobnou výhřevnost jako fosilní paliva. Mohou je tedy bezpečně nahradit.
V dnešní době si nemůžeme být jisti, jestli bude dostatek plynu i jiných paliv a jestli jejich cena nebude likvidační. Energetické využívání odpadů tak nabízí i soběstačnost a bezpečnost.
Zařízení pro energetické využívání odpadu jsou v západních zemích, například ve Švýcarsku nebo Švédsku, považována za jedny z nejekologičtějších.
Ukládání komunálního odpadu na skládky je ve vyspělých evropských zemích považováno za plýtvání zdroji a škodlivé pro životní prostředí. Je dramaticky omezováno a nezřídka i zakázáno.
Přeměnou odpadu v energie se nejen šetří neobnovitelné fosilní zdroje jako plyn a uhlí, ale omezuje se také produkce skleníkových plynů. Ty budou zhruba poloviční oproti současnému stavu.
Energetický potenciál směsných komunálních odpadů je jednoznačně prokázaný, jeho využití je v souladu se Státní energetickou koncepcí, a mohl by zčásti nahradit uhlí v energetice.
Nová technologie nejen ukončila dlouholeté spalování uhlí a výrazně snížila celkové emise.
Ukončí současně neefektivní ukládání komunálního odpadu na skládkách a smysluplně ho využije na principech cirkulární ekonomiky. Umožní vyrábět teplo a elektřinu ekologicky a pomůže městům a obcím řešit zodpovědně a moderně problém s odpady.
Neustále zvyšujeme podíl obnovitelných a druhotných zdrojů energie, zejména biomasy. Ta je strategickým palivem budoucnosti. Jejím nejvýznamnějším zdrojem je především zelená štěpka vznikající při zpracování dřevní hmoty během těžby dřeva i zbytky rostlin ze zemědělské a potravinářské výroby. Tato variabilita umožňuje výběr z nejvhodnějšího zdroje pro daný region a účel.
Biomasu jsme začali spalovat v roce 2003 v Teplárně Krnov, a postupně se přidaly další zdroje. V současné době provozujeme několik zdrojů na biomasu, a to v Mariánských Lázních, Frýdku-Místku, Novém Jičíně, Kolíně, Krnově či Vlašimi.
Výroba zelené energie má, kromě příznivého vlivu na životní prostředí, také pozitivní dopad na ceny tepla i elektřiny a na místní zaměstnanost.
Důležitým pilířem udržitelné strategie Veolia je kombinovaná výroba tepla a elektřiny – kogenerace. Ta je mnohem ohleduplnější k životnímu prostředí než oddělená výroba, protože umožňuje zvýšit účinnost zařízení a ušetřit velké množství paliva. V kombinované výrobě tepla a elektřiny je Veolia Energie jedničkou v České republice.
Kogenerační systémy jsou navrženy tak, aby spotřebitelům poskytovaly maximálně spolehlivé dodávky energií za bezkonkurenční cenu.
Neustále investujeme do technologií, řídícího softwau a lidských zdrojů. Dodávky dálkového tepla a teplé vody jsou spolehlivé a dostupné. Naše zařízení jsou v provozu nepřetržitě a nabízejí vysoký komfort.
Chci odebírat elektřinu a plyn za výhodnou cenu